Mutlu ve Mükemmel Bir Çocuk Eğitimi Nasıl Olur | Nasıl Yetiştirilmelidir?

Çocuklar hayatı boyunca her şeyi ailesinden öğrenir, onları tüm hayatlarında uygular ve gerçekleştirir. Ebeveynler ise küçük yaşlarda çocuklarına okul eğitiminin yanı sıra çocuklarının hayatlarını etkileyecek güzel davranış ve mutlu bir birey olmanın eğitimini vermelidir. Çünkü sıradan okullarda çocuğunuza sadece bilgi yüklenir, ancak bu bilgileri hayata dönüştürmek sizin elinizdedir. Yani kısa bir anlatımla çocuğunuzun kişiliğini oturtmak sadece ailedeki bireylerin etkisiyle olur. Çocuk karakterinin %75’i 0-6 yaş grubunda gelişir. Bu zaman diliminde ise çocuk aile ile birliktedir. Yani bu sürece aile ile geçirilen vakit denilebilir. Çocuğun kişiliğine olumlu yönde bir şeyler bu süreçte katılması gerekir.

En önemli eğitim; aile eğitimidir. Bu eğitimde sadece bilgi değil, bilgiyi kullanma becerisi de ölçülür. 0-6 yaş grubunun fiziksel, ruhsal, sosyal, zihinsel ve duygusal yönleri bu eğitim çerçevesinde gelişir. Yani hayatının her alanında kullanabileceği bilgi, becerileri ve temel olan diğer kavramları çocuk ailesinden alır. 10 adet listelediğimiz mutlu ve mükemmel bir çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiği konusuna aşağıdan devam edelim.

10- Her zaman gurur duyun.

Çocuğunuzun yaptığı bir iş başarıyla sonuçlanmasa bile çabaları her zaman takdir edilmeli ve gurur duyulmalıdır. Örnek vermek gerekirse; çocuğun annesi ve babası tarafından her zaman çalışmandan gurur duyuyorum gibi sözler çocuğunuzu motive edecek ve yüreklendirecektir. Bu sayede çocuğunuz çok daha çaba gösterecek ve mücadele gücü artacaktır. Bunu ise hayatının tüm alanında uygulayacaktır.

9- Aile içi sorunlar toplu olarak konuşulmalıdır.

Aile bireylerinin içlerinde yaşamış olduğu sıkıntıyı, kişisel sorunları, aile içi bir takım düzensizlikleri toplu bir halde konuşmalısınız. Sadece kötü olaylar değil, iyi yani anne babayı sevindiren tüm olaylar çocuk ile paylaşılmalı ki bu sayede aile içi uyum ve huzur sağlansın.

8- Sorunlarını kendisinin çözmesini sağlayın.

Her hangi bir sorunu onun adına çözmemelisiniz. Bırakın, kendisi o problem üzerinde çözüm yolları arasın. Sizler sadece fikir olarak yardım edin.

7- Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın.

Her çocuk diğer çocuklar gibi olmak zorunda değildir. Siz çocuğunuz için en iyisini yapmaya devam edin.

6- Konuşma becerisini arttırmak için çaba gösterin.

Her çocuğun başarılı olduğu bazı noktalar vardır. Bunlar üzerine yoğunlaşmasını ve bu konularda başka bir çocuğa yardımcı olmasını sağlamalısınız. Kendisinin hakim olduğu bir konuyu arkadaşlarına anlatarak konuşma becerisinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

5- Kendisinin her ortamda bulunmasını sağlayın.

Farklı sosyal ortamlarda bulunmasını sağlayarak, değişik ortamları ve değişik insanları tanımasına yardımcı olun.

4- Davranışlarını geliştirin.

Belki de diğer en önemli konu olan davranış eğitimi için olumlu yaklaşımları çocuğunuzda ödüllendirin. Bunu yaptıkça çocuğunuzdaki olumlu davranışların oturmasını sağlayın.

3- Asla şiddete başvurmayın.

Çocuğunuza asla vurmayın. Küçük yaşlarda böyle yaklaşmak çocuğunuzda travmaya ve ileri yaşlarında da bu yöntemi kullanmasını sağlar. Bu yüzden ufak bir şaplak dahi vurmayın.

2- Öfkesini başka şeylerle dindirin.

Çocuğunuzun öfke sırasında onu farklı konulara yönlendirmek en iyi sakinleştirme yöntemidir. Dikkatini çekmeye çalışın.

1- Başkalarının haklarına saygılı olmayı öğretin.

Çocuğunuzun benimsediği inançları ve düşünceleri karşı tarafı ezmeden saygılı bir şekilde ifade etmeyi öğretmelisiniz. Başkasının haklarına saygılı olmayı, diğer insanların haklarını ihlal etmemeyi öğretmeniz çocuk yetiştirmenin altın kurallarından bir tanesidir.

Cevap bırakın